Mados legendos | Miuccia Prada

Kukli pilkoji mados kardinolė sekundei kyšteli galvą iš užkulisių ir nuolankiai, bet negirdimai ištaria grazie tanto. Prieš jos akis – didžiulis podiumas bei keli šimtai įtakingiausių mados pasaulio žmonių. Jie atsistoję ploja ir, neslėpdami susižavėjimo naujausiais dizainerės šedevrais, nepasikuklina garsiai ištarti „bravo“. Fotografai skuba ją nufotografuoti, nes mados kūrėja po sekundės vėl dings užkulisių džiunglėse. Nuo šios akimirkos ji vėl grįžta į savo stebuklingą „Prada“ pasaulį, nekreipdama dėmesio nei į kritikų vertinimus, nei į pavyduolių komentarus. Nors po pristatymo finalo tepraėjo keletas minučių, ji jau mąsto apie kitą sezoną. Juk ji – Miuccia Prada. Moteris, visu žingsniu aplenkianti kitus mados kūrėjus bei valdanti vadinamąją „mados Romos imperiją“ – Prada mados namus.

Jei dešimtmetė Miuccia būtų pamačiusi, kas jos laukia ateityje, niekad nebūtų patikėjusi savo akimis. 1949 metais Milane gimusi būsimoji mados kūrėja augo itin rimtų bei verslo aukštumų siekiančių žmonių šeimoje. Jos senelis, įkūręs Fratelli Prada (Broliai Prada) galanterijos saloną, rūpinosi tik aukščiausia lagaminų kokybe, o jo dukra, Miuccios motina, taip pat domėjosi ne šeima, bet verslo plėtojimo galimybėmis. „Mano vaikystė nebuvo laiminga. Tėvai griežtai valdė ne tik kompaniją, bet ir mane“,- pasakojo dizainerė.

Tiesa, vos tik sulaukusi penkiolikos metų amžiaus, ambicinga paauglė nusprendė pradėti priešintis tėvų režimui. Keletą metų bandė pačius įvairiausius stilius (nuo seksualios Lolitos iki hipės), aršiai viskam prieštaravo. Ji nesiklausė jokių siūlymų surimtėti bei galvoti apie šeimos verslo perėmimą. Iškalbinga bei sumani mergina nė nenorėjo galvoti apie idėją užsiimti verslu, tad pabaigė politikos mokslus (Miuccia turi politikos mokslų daktarės laipsnį) bei nusprendė tapti garsia visuomenės veikėja.

Tačiau vietoje politinės karjeros M.Prada pasuko visiškai netikėtu keliu – pradėjo mokytis pantomimos meno bei tapo aktore Milano „Piccolo“ teatre. Penkerius savo gyvenimo metus paskyrusi aktoriniam menui, Prada iki šiol dėkoja savo mokytojams. „Pantomima mane išmokė kontroliuoti tiek kūną, tiek dvasią. Vis kartojant tą patį judesį tenka sugebėti išlaikyti šaltą protą. Šiandien be šios savybės man būtų itin sunku“,- sakė dizainerė. Ir ji yra visiškai teisi. Jau trisdešimt metų jos valdomi mados namai klesti, tačiau jų valdovė vis dar tokia pat paprasta bei susikaupusi ties darbu.

Lemtingas lūžis, nulėmęs visą vėlesnį kūrėjos darbą, įvyko Prada šeimą sukrėtusiais 1978 metais. Mirė kompaniją valdęs bei įkūręs Miuccios senelis, o verslą perimti turėjusi jo dukra nusprendė kompanijos atisakyti. Taip visa Fratelli Prada našta užgriuvo ant 29 metų amžiaus M.Prados. Kompanija jau buvo laidojama ir visi manė, jog jauna būtybė tiek metų puoselėtą verslą sužlugdys. Tačiau iki tol gyvenime vietos neradusi Miuccia nustebino tiek savo giminę, tiek pašaipius kritikus.

Žinoma, septynerius metus jokios dailės ar dizaino mokyklos nebaigusi moteris tiesiog nežinojo ką daryti, tačiau 1985 metais prasidėjęs eksperimentų laikotarpis padėjo pamatus pasaulinei šlovei. Miucciai į galvą šovė mintis sukurti paprastą juodą dieninę rankinę iš nailono, kuri būtų patogi ir talpi, tačiau atspindėtų moterų polinkį į estetiką. Milžiniško populiarumo sulaukusios rankinės paskatino jauną italę imtis ne tik rankinių, bet ir drabužių kūrybos – 1989 metais ji pristatė pirmąją savo moteriškų drabužių kolekciją. Kuklūs, bet kasdienius moters įgeidžius patenkinantys apdarai sužavėjo ne vieną kritiką.

Tiesa, ne vieną ir supykdė. Kaip jokios patirties bei meninio išsilavinimo neturinti moteris gali brautis į gilias tradicijas turintį Milano mados pasaulį? Tačiau Prada turėjo vieną slaptą ginklą – jos drabužiai gal ir nebuvo itin meniški, tačiau nestokojo intelektualaus funkcionalumo. Po penkių metų pardavimai šoktelėjo iki dviejų šimtų milijonų dolerių per metus. Prada tapus pasauliniu tinklu dizainerė nusprendė įkurti kiek pigesnę dieninių drabužių liniją, kurią pavadino savo mažybiniu vaikystės vardu Miu Miu.

Vasara 2008

Taip gimė Prada mados imperija, šiandien reiškianti ne blizgią, tačiau funkcionalią prabangą, minimalizmo triumfą, tikros moters figūrai pritaikytą patogumą. Mados kūrėjai jau seniai neberūpi pelnas bei kritikų nuomonės. Paklausta, kaip reaguoja į internete bei spaudoje pasirodančius jos darbų vertinimus, moteris atsako itin paprastai. „Perskaitau ir tiek. Kas toliau? Gyvenimas tęsiasi, laukia nauji projektai, tad laiko praeities sprendimų apmąstymams nelieka“, – pareiškia italė. Tačiau nereikia manyti, jog jos požiūris atmestinas. Dizainerė gali valandų valandas tobulinti menkiausią drabužio detalę ar iki ryto ieškoti tinkamiausio audinių derinio.

M.Prada taip pat neslepia esanti tvarkos maniakė. Yra kalbama, jog Prada ofisuose stalai turi būti tobulai švarūs bei neapkrauti, darbuotojų drabužiai tvarkingai sukabinti spintose, marškiniai nepriekaištingai balti ir išlyginti. Svarbu net tai, jog vienoje pastato pusėje visos žaliuzės būtų tik nuleistos arba tik pakeltos. Tačiau ši moteris yra perfekcionistė ir to neslepia. Ji mėgsta tobulai išbaigtą modernųjį meną, pati rengiasi itin kukliai ir proporcingai bei siekia tobulybės kiekviename žingsnyje. Turbūt dėl šios priežasties net Vogue redaktorė Anna Wintour teigia, jog į Milano mados savaitę verta vykti vien tik dėl Prada pristatymo. Pagalvojote apie pasakymą „velnias, dėvintis Prada„? Ne, jis nėra laužtas iš piršto. Tiek „atominė Wintour“, tiek mados intelektualė Prada pripažįsta, jog viena kitai yra puiki atrama, o jų tandemas yra vienas stipriausių visoje mados industrijoje.

Vasara 2009

Kokia Prada mados namų ateitis? Nors ir gyvena rytdiena, dizainerė stengiasi itin tolimų planų nekurti. Ji su vyru Patrizio ir dviem sūnumis gyvena laimingą bei aprūpintą gyvenimą. Miuccia teigia, jog jos šeimoje kiekvienas asmuo yra stipri asmenybė, tad mados namai valdomi atsakingai ir griežtai. Trauktis į užtarnautą poilsį dizainerė dar neketina – galvoje sukasi tiek projektų, jog savo asmeninio kabineto neturinti moteris vos spėja bėgioti pas atskirus meistrus. Keista, tačiau jau tris dešimtmečius gyvuojančią mados imperiją sukūrusi dizainerė madą vis dar laiko žaidimu. „Aš myliu madą, tačiau manau, jog ji neturėtų užvaldyti viso gyvenimo. Ji turi tapti malonumu, poilsiu, žaidimu, tačiau ne gyvenimo ašimi. Tad tiesiog žaiskime!“.

Specialiai CityOut.lt – Deimantė, Spintos guru

Nuotraukos iš prada.com, TFS, style.

Bučkis