Nors ir nenoriu būti pernelyg subjektyvi, šiandienos sekmadienio pasirinkimą skiriu vienam iš individualiausių ir išskirtiniausių žmogaus pojūčių – uoslei. Turbūt niekas nepaneigs, jog uoslė gali valdyti visas žmogaus emocijas nuo staiga atgimstančių prisiminimų apie vasarą kaime užuodus šviežių braškių aromatą, iki unikalaus ir su niekuo nepalyginamo senos knygos puslapių kvapo, ne vienam sužadinančio po laiko smiltimis paslėptų nuotykių troškimą. Tačiau šio įrašo tema, kaip ir priklauso mados tinklaraščiui, bus labiau susijusi su mados pasauliu ir estetika. Norėčiau Jus pakviesti susipažinti su savo kvepalų lentyna.
Skaitydama straipsnius apie garsiausius pasaulio parfumerius, visada šiek tiek pavydžiu vadinamiesiems žmonėms-nosims. Man, atskiriančiai tik ryškiausias kvepalų natas ir sugebančiai apsvaigti nuo paprasčiausių kvapų, dažnai atrodo nesuprantama, kaip vienu įkvėpimu galima atpažinti ir atskirti net pačius rečiausius kvapo ingredientus, mokėti taip sumaišyti netikėčiausius ir gryniausius derinius, kad gimtų nauji ir unikalūs kvepalai. Ne ką mažiau stebina ir parfumerių sugebėjimas kvapu užburti, sukelti tam tikrus jausmus. Taip, visai kaip ir programinėje muzikoje (turbūt net nereikia pasakoti apie pačius elementariausius pavyzdžius – bundančią gamtą atspindint E.Grygo „Rytą“ ar melancholiškąją E.Satie „Gymnopedies“ seriją), kvepalų buteliuke „užrakinama“ vakaro vėsa, pirmoji meilė, rudeniškas liūdesys, kartais net aukštosios mados audinių švelnumas bei šiugždesys. Magiška, tiesa?
Be galo įdomu bei žavu ir tai, kaip kiekvienam žmogui tas pats kvapas gali priminti bei reikšti skirtingus pojūčius, atrodyti malonus ar net atstumiantis. Geras pavyzdys tokiai situacijai iliustruoti būtų mano šeima: tėtis mėgsta sunkius, tamsius kvapus kaip tabako ar Yves Saint Laurent mados namų kūrinio „Opium“, mama renkasi itin lengvus bei vos juntamus gėlių kvapus kaip antai Lancome „Poeme“ ar Matthew Williamson kūriniai, močiutei patinka aštresni bei saldesni aromatai, ypač mėgstamas – rožių kvapas, o man, panašiai kaip ir tėčiui (galiu pajuokauti, kad net panašią nosies formą paveldėjau), patys maloniausi sunkūs, tarsi senais daiktais, biblioteka ir medžiu alsuojantys kvapai. Tikrai įdomi skonių įvairovė…
Šiandien pristatydama keletą mėgstamiausių savo kvapų turėčiau pabrėžti, jog tai – labai individualus dalykas ir kad nesu kvepalų ekspertė. Kaip jau minėjau, neturiu puikios uoslės, tačiau renkantis kvepalus visad itin atidžiai žiūriu, kurių kvapas pats maloniausias, ne per stiprus dienai (itin ryškūs ir stiprūs vakariniai kvepalai dienos metu yra ne ką mažesnė klaida nei netinkamai parinktas drabužis), gerai laikosi ant odos. Praeityje ne kartą teko nusivilti patikusiais, bet ant odos tarsi pranykusiais Escada, Cavalli kvapais, tad šiandien pristatau tik jau „patikrintus“ ir į favoritų sąrašą įtrauktus kvepalus, kuriuos, manau, drąsiai naudosiu ir ateityje.
LANVIN RUMEUR
Savo top penketuką pradedu vienais naujausių savo kvepalų, kuriais dienomis kvėpinuosi dabar. Lanvin Rumeur, 2006 metais sukurti parfumerio Francis Kurkdjian, yra vieni sėkmingiausių bei giliausią istoriją turinčių kvepalų. Įdomu tai, jog pirmoji šio kvapo versija pasirodė dar 1934 metais, o patys parfumeriai šį ryškų magnolijų, baltų rožių ir jazminų kvapą skiria moterims nuo… 30 iki 80 metų. Kuo mane sužavėjo Lanvin Rumeur? Visų pirma mano skonį puikiai atitinkančiu ganėtinai sunkiu, tarsi senu aromatu, kuris jaučiasi visą dieną iki pat einant miegoti. Antra – labai įdomi (visad teigiama) aplinkinių reakcija, nes pasirodo, jog visiems, užuodusiems šiuos mano kvepalus, Rumeur „kažką primena“. Net neabejoju, jog ateityje įsigysiu dar ne vieną šių kvepalų flakoną.
LANVIN RUMEUR 2 ROSE
Jau beveik pasibaigę ir visą pavasarį naudoti kvepalai – antra Lanvin Rumeur versija, pavadinta Lanvin Rumeur 2 Rose. Turiu prisipažinti, jog pirma įsigijau būtent švelnesnį ir rožėmis bei citrusiniais vaisiais dvelkiantį pavasarinį aromatą, o originalas mano lentynoje atsirado tik beveik pusmečiu vėliau. 2008 išleistas mados namų Lanvin kvapas mane sužavėjo nesaldžiu gaivumu, tad tobulai tiko ieškant tinkamo kvapo pavasariui, kai norisi dėvėti tik pastelines spalvas ir lengvus audinius.
KARL LAGERFELD KAPSULE WOODY
Naujausias mano pirkinys – unisex kvapas Woody iš Karlo Lagerfeldo išleistos Kapsule serijos. Parfumerio Olivier Cresp 2008 metais išleisti kvepalai, atsiduodantys jaukiu ir šiltu medžio aromatu, daug kam primena aksomą, senas knygas, popierių. Nenuostabu, jog kvapas priskiriamas unisex kategorijai – jis pakankamai sunkus ir ryškus, tačiau ne per daug aštrus (neretas vyriškų kvepalų bruožas) ir visai ne saldus (itin populiaru tarp rytietiškų moteriškų kvepalų). Neslėpsiu, jog sužavėjo ir tamsiai mėlyno stiklo flakonas su dugne įspaustu K.Lagerfeldo parašu.
DIOR J’ADORE
Manau, jog tikrai nesuklysiu šį 1999 metais Christian Dior mados namų išleistą kvapą pavadinusi tikra Dior klasika ir vienu moteriškiausių kada nors sukurtų kvapų. Susipinančios mandarinų, orchidėjų ir baltųjų rožių natos visą dieną išlieka ir tikrai pamalonina uoslę, kvapas tarsi balansuoja tarp kuklaus gėlių aromato ir prabangos. Tą patį parodo ir flakonas, kuriame susijungia paprastas stiklas ir auksaspalvis kaklelis. Neslėpsiu, jog šis kvapas man taip patiko, jog jį sugebėjau išnaudoti per keletą mėnesių. Bet turiu pripažinti, jog lygiai tas pats turbūt atsitiktų su visais kitais Dior kvapais pradedant dievinamais (tačiau iki šiol taip ir neįsigytais) Miss Dior Cherie ar paslaptingais Pure Poison ir baigiant išraiškingais Dolce Vita.
D&G FEMININE
Jei galima taip pasakyti, tai buvo mano pirmieji „rimti“ kvepalai, kurių iki šiol tyčia nebaigiau, kad kartas nuo karto galėčiau pasimėgauti daug prisiminimų sukeliančiu mandarinų, lelijų, baltų ciklamenų ir vanilės kvapu. Pirma mintis vos užuodus šiuos kvepalus buvo ta, kad jie kažkuo primena mamos naudotus Chanel No.5, tačiau po kelių akimirkų pajausti gerokai gaivesni kvapo atspalviai privertė visiškai pakeisti nuomonę. Manau, jog kada nors vėl radusi šį kvapą parfumerijos parduotuvių lentynose, tikrai neatsispirčiau galimybei vėl jį įsigyti.
Nuotraukos mano, straipsnyje pateikta subjektyvi nuomonė.
Bučkis