Turbūt nesuklysiu teigdama, kad dabartinė mados gerbėjų karta legendine amerikietiškojo „Vogue“ stiliste Grace Coddington susidomėjo peržiūrėjus dokumentinį filmą „The September Issue“, kurio pagrindine žvaigžde tapo visai ne garsioji Anna Wintour, o užsispyrusi bei madai atsidavusi 71-erių metų amžiaus raudonplaukė Grace. Būtent po šio filmo premjeros išaugo susidomėjimas britės praeitimi, asmeniniu gyvenimu, karjeros pasiekimais, pradėta pasakoti ganėtinai tragiška moters istorija apie modelio karjerą nutraukusią avariją. Nors lapkričio 20-ąją pasirodysianti knyga „Grace: A Memoir“ skaudžius įvykius aplenks, jau dabar kalbama, kad ne vieną dešimtmetį dirbančios stilistės memuarai atskleis ne vieną įdomų faktą. „Nepasakosiu paslaptingų istorijų, nerašysiu bjaurių dalykų, kad kažkam atkeršyčiau. Tiesiog nuo pat mažų dienų rašiau dienoraštį, kurį dabar peržiūrint smagu grįžti į vykusias fotosesijas bei treniruoti atmintį“,- pasakoja stilistė. Vis tik publikuotoje penkių puslapių ilgumo ištraukoje pavyko rasti tiek įdomių dalykų, kad nusprendžiau sekmadienio pasirinkimą skirti dar negirdėtiems mados istorijos faktams bei įspūdingos G. Coddington karjeros akimirkoms.
Nors apie tokios knygos pasirodymą pradėta kalbėti dar 2010-aisiais, projektą teko atidėti dėl G. Coddington pasirinkto pagalbininko rašytojo Jay Fielden karjeros vingių – jam tapus žurnalo „Town and Country“ redaktoriumi, stilistei teko ieškoti naujo partnerio. Duetas 2002-aisiais jau buvo išleidęs knygą „Grace: Thirty Years of Fashion at Vogue“. Vis tik memuarai buvo išleisti su „Vanity Fair“ redaktoriaus Michaelo Robertso pagalba, o stilistei už knygą pasiūlytas net 1,2 milijono JAV dolerių honoraras.
Keletas įdomesnių faktų iš Vogue.com pateiktos memuarų ištraukos:
- Grace Londone lankė Cherry Marshall modelių mokyklą, kur buvo mokoma makiažo, šukuosenos paslapčių, eisenos. Tiesa, jai nesisekė tradicinė modelio kombinacija: apsisukimas, švarko nusimetimas, šypsena – būsimai stilistei trūko koordinacijos.
- Seniau modelių gyvenimas buvo sudėtingesnis: jie turėjo patys pasidaryti makiažą (brėžti kontūrą, susitvarkyti antakius, pasidažyti lūpas), šukuoseną. Taip pat manekenėms buvo patartina nešiotis “modelio rankinę”, kurioje reikėdavo turėti aksesuarų, nes stilistų bei jų parenkamų papuošalų fotostudijose nebūdavo. Geresni aksesuarai nulemdavo net modelio karjerą!
- Savo rankinėje manekenė nešiodavosi net vyno butelį, jei fotosesija netyčia užtruktų kiek ilgiau, nei planuota.
- G. Coddington jaunystėje dirbo padavėja bistro tipo kavinėje, kur sutiko vieną pirmųjų savo vaikinų – modelį-tapytoją Tinkerį Pattersoną. Tiesa, tuo metu jis turėjo merginą, tačiau supažindino Grace su garsiais fotografais.
- Pirmasis Grace darbas – fotografo Normano Parkinsono nuotraukų serija, kuriose ji bėgiojo po mišką nuoga. Manekenė dėl to per daug nesijaudino, tik bijojo, kad nuotraukų nepamatytų jos mama.
- Kai Grace laimėjo “Vogue” rengtą modelių konkursą ir pradėjo sulaukti vis daugiau užsakymų, jos mama pradėjo rinkti žurnalų iškarpas su dukters nuotraukomis. Net jei nuotraukoje buvo ne Grace, o tik į ją panaši mergina, mama vis tiek pasilikdavo nuotrauką “dėl to, kad ji graži”.
- Už dieną darbo žurnalo fotosesijai modelis gaudavo du svarus, o už reklamą – penkis.
- Londono “Youthquake” laikais populiariausias bei geidžiamiausias vyras buvo fotografas Davidas Bailey. Nors merginos žinojo, kad jis – itin nepastovus bei net turėjo posakį “David Bailey makes love daily”, jį įsimylėjusi buvo ir Grace.
- Grace mados pasaulyje buvo vadinama “the Cod” (kaip ir Jean Shrimpton – „The Shrimp“)– šis jos pavardės trumpinys išvertus į lietuvių kalbą reiškia “menkė”.
- Pradėjusi dirbti Paryžiuje, Grace pajautė, kad prancūzų manekenės itin nemėgsta bričių, tad palikdavo ją nevalgiusią ir vienišą, kai pačios eidavo pasilinksminti.
- Grace teigia, kad itin ryškų lėlės akių makiažą išrado tikrai ne Twiggy – ištęsta akies linija bei didžiulės blakstienos buvo jos skiriamasis bruožas.
- Eidama į klubus su savo prancūzu vaikinu Grace dėvėdavo Londone pirktus mažiausio vaikiško dydžio megztinius bei tokias siauras kelnes, kad jas mautis tekdavo atsigulus ant žemės.
Kartu su šukuosenų meistru Vidal Sassoon jo bute Londone, 1964-ieji.
Kartu su garsia dizainere Mary Quant Londone, 1966-ieji.
Vestuvės su pirmuoju vyru, restoranų valdytoju Michaelu Chow, 1969-ieji.
Jau dirbant „Vogue“ kartu su princu Charlesu Vinzdoro pilyje, 1969-ieji.
Normano Parkinsono nuotrauka Jamaikoje, 1975-ieji.
Nuotraukos streetpepper bei vogue.com
Bučkis